Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
- bezwonny,
- bezbarwny,
- pozbawiony smaku.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Czujka czadu
Czujniki czadu to proste, małe i tanie urządzenia, a potrafią uratować życie. Każdego roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego Straż Pożarna alarmuje by wyposażyć się w tego typu czujki. Czujki czadu to sygnalizatory dźwiękowe, które uruchamiają się w momencie wykrycia obecności tlenku węgla w powietrzu. W takiej sytuacji mamy czas na szybką reakcję, która ratuje życie, gdyż ekspozycja na duże stężenie tego związku może doprowadzić do zgonu nawet w ciągu 20-30 minut. Czujnik wykrywający obecność tlenku węgla w domu może uratować życie!
https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa