
Warunki bezpiecznego użytkowania gazowych grzejników wody przepływowej
(przedruk Instytut Techniki Budowlanej)
Bezpieczne użytkowanie gazowych grzejników wody przepływowej, zwanych potocznie Piecykami Gazowymi, zależy od spełnienia czterech podstawowych warunków, którymi są:
- Stały dopływ powietrza, niezbędny do zupełnego spalania gazu.
- Swobodny odpływ spalin.
- Prawidłowe zainstalowanie urządzenia gazowego.
- Dobry stan techniczny urządzenia gazowego.
- Ad-1 Warunek stałego dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu, ma podstawowe znaczenie. Jeżeli nie ma dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia z włączonym urządzeniem spalania gazu, to pojawia się tam niedobór tlenu. Wynikiem tego niedoboru, jest niezupełne spalanie i powstawanie silnie trującego tlenku węgla. Stały dopływ powietrza jest warunkiem swobodnego odpływu spalin (zobacz ad-2). Analiza wypadków zatrucia tlenkiem węgla (czadem) z lat 1992 – 1994, wykonana w Instytucie Techniki Budowlanej wykazała, że 80% wypadków zdarza się
w czasie od listopada do marca, w warunkach wskazujących na użytkowanie piecyka gazowego, przy zamkniętych oknach. W związku z tym: - Przed każdą kąpielą, należy dobrze przewietrzyć łazienkę.
- W czasie kąpieli powinno być uchylone okno lub otwarty wywietrznik (lufcik), tak aby świeże powietrze mogło swobodnie dopływać do mieszkania, a poprzez mieszkanie do łazienki.
- W czasie kąpieli nie należy używać innych urządzeń służących do spalania gazu (kuchnia gazowa, jak i piekarnik gazowy), ponieważ powodują one zmniejszenie tlenu w mieszkaniu, co sprzyja niezupełnemu spalaniu gazu.
- „Dogrzewanie” mieszkania za pomocą spalania gazu w piekarniku, grozi śmiertelnym zatruciem tlenkiem węgla (czadem).
- Ad-2 Piecyk gazowy powinien być szczelnie podłączony do przewodu spalinowego,
a przewód spalinowy musi być szczelny i drożny. Przewód spalinowy należy kontrolować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warunkiem swobodnego odpływu spalin jest jednak nie tylko drożny przewód, lecz także stały dopływ powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie gazu. Nie będzie odpływu spalin, jeżeli pracujący piecyk gazowy będzie się znajdował w zamkniętym, uszczelnionym pomieszczeniu. Stały dopływ powietrza do pomieszczenia, w którym włączono piecyk gazowy, jest warunkiem niezbędnym spełnienia dwóch podstawowych wymagań bezpieczeństwa: zupełnego spalania gazu i swobodnego odpływu spalin. - W czasie kąpieli nie należy włączać wentylatora w kuchni lub w łazience, ponieważ jego działanie osłabia ciąg spalinowy przewodzie spalinowym piecyka gazowego.
- Kąpiel w łazience, połączona z kilkakrotnym włączaniem i wyłączaniem piecyka gazowego, powinna trwać jak najkrócej.
- Ad-3 Zainstalowania urządzenia (piecyka) gazowego może dokonać jedynie uprawniony specjalista. Piecyk powinien znajdować się jak najbliżej przewodu spalinowego, a łącznik nie może mieć zbędnych kolanek i odcinków poziomych.
- Drzwi do łazienki muszą być wyposażone w nawiewną kratkę wentylacyjną
o sumarycznym przekroju otworów nie mniejszym niż 220 cm. Zasłanianie tej kratki, grozi śmiertelnym zatruciem tlenkiem węgla (czadem). - Ad-4 Urządzenia gazowe powinno być utrzymane w czystości i w dobrym stanie technicznym, a także okresowo kontrolowane zgodnie z zaleceniami producenta — wytwórcy urządzenia. Kontrole i naprawy mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia wymagane prawem. Obowiązek utrzymania wymaganego stanu technicznego urządzeń gazowych spoczywa na właścicielu tego urządzenia.
Wnioski:
Tekst jest z roku 1996 wydanym przez STB w Warszawie, co nie zmienia zasad i zaleceń ujętych
w tym tekście, ponieważ zainstalowane piecyki gazowe są takimi samym urządzeniami, które użytkowane muszą być dokładnie w taki sam sposób co wcześniej. Ponadto uważam, że zmiany, które dokonały się przez ostatnie lata w zakresie szczelnej stolarki okiennej, drzwi do łazienek oraz kratek wentylacyjnych (wymiary tych kratek), nie zwalniają właścicieli mieszkań ze zastosowania się do zaleceń ujętych w tej informacji oraz zaleceń wynikających z kontroli kominów w mieszkaniach. Ponadto należy wyposażyć mieszkania i łazienki w czujniki tlenku węgla, co w znaczący sposób podniesie bezpieczeństwo osób przebywających w mieszkaniach.
Wszelkie nieprawidłowości w działaniu urządzeń podłączonych do przewodów kominowych, należy zgłaszać pod nr Tel. 602 213 096 |
Warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych Dz. U. Nr 74 z 1999 roku
- Podstawa prawna.
- § 19. [Sposób użytkowania przewodów i kanałów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych].
- Sposób użytkowania przewodów i kanałów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych powinien:
- Być zgodny z założeniami projektu tych przewodów i kanałów,
- Uniemożliwiać ograniczenie lub utratę ich drożności i szczelności,
- Zapewniać bezpieczeństwo użytkowników lokalu,
- Zapewniać bezpieczeństwo oraz ochronę interesów użytkowników innych lokali, do których przylegają te przewody i kanały.
- Użytkownik lokalu wyposażonego w przewody i kanały dymowe lub spalinowe oraz wentylacyjne jest obowiązany:
- Zapewniać ich sprawność techniczną i użytkową,
- W przypadku wystąpienia objawów świadczących o zagrożeniu bezpieczeństwa osób lub mienia,
- Zaniechać użytkowania instalacji gazowej i podjąć stosowne działania zaradcze oraz poinformować właściwe służby i właściciela o wystąpieniu zagrożenia,
- Systematycznie wykonywać czynności konserwacyjne,
- Informować właściciela budynku o niewłaściwym funkcjonowaniu urządzeń spalinowych, dymowych lub wentylacyjnych.
- Użytkownik lokalu korzystający z przewodów i kanałów dymowych lub spalinowych oraz wentylacyjnych może powierzać naprawę i konserwację tych urządzeń wyłącznie osobom posiadającym świadectwa kwalifikacyjne określone w odrębnych przepisach.
- Po przeróbce lub wymianie przewody, kanały dymowe, spalinowe oraz wentylacyjne należy poddać kontroli.
- § 20. [Zgoda właściciela lokalu na dokonywanie zmian instalacji w lokalu] Wszelkie zmiany instalacji w lokalu dokonywane w czasie jego użytkowania wymagają pisemnej zgody właściciela budynku.
